Tkabber Wiki

Ткаббер - чемпіон?
Login

Ткаббер - чемпіон?

За час існування конференції нам неодноразово доводилося чути таке питання: "Чим Ткаббер краще за інших клієнтів? Чому я повинен ставити саме його?" Відповідь проста: нічим він не краще і ніхто не зобов'язує вас його ставити ;) Якщо серйозно, то в Ткаббера, як у будь-якої речі у світі, є свої переваги і недоліки, і все залежить від вас, чи погодитися ви змиритися з останніми заради перших. Тепер спробуємо розглянути деякі "за" і "проти".

ПЛЮСИ:

  1. За запевненнями авторів, Ткаббер — The Only True Jabber Client, тобто підтримує майже всі "фішки" протоколу Jabber і численні "додатки" до нього - JEP-и. Перелічувати їх тут - невдячне заняття. Читайте тут. Як Самий Головний Приклад можна привести його Tab-інтерфейс "а ля Фаерфокс" — усі вікна чатів зібрані разом і не розкидані посеред робочого столу. ;)
  2. Ткаббер написаний на дуже простій і у той же час могутній скриптовій мові Tcl/Tk. Щоб почати колупатися у конфізі, досить знань англійської мови - читати коментарі, — ну і трішечки кмітливості. Для більш-менш нормального шастання по коду скриптів теж не треба бути харкером — основи мови вчаться за три-чотири дні, а якщо ви вже програмуєте, те за один-два. Якщо у вас з'явилося бажання написати плагін чи доробити під себе функціональність, потрібно буде, звичайно, попотіти, але й у цьому випадку на доучування "тикля" часу піде на порядок менше, аніж у випадку з "серйозною" мовою. Для порівняння залізьте на дозвіллі в код Psi ;)
  3. Завдяки простоті мови, на якій написано Ткаббер, ви можете зробити з ним те на що вистачить вашої фантазії і, звісно, пізнань тикля. Однак, додати що-небудь нове до вже існуючого функціонала досить важко (див. пункт 1).
    • Ткаббер — крос-платформна програма, і працює скрізь, де можна встановити інтерпретатор мови, а це означає, що ви можете використовувати його, приміром, і на домашній машині з Лінукс, і на робочій з Віндовс. З Маками поки що не все так просто, але це, здебільшого, проблеми інтерпретатора "тикля", а не самого Ткаббера.
  4. Інтерфейс Ткаббера простий. Прихильники мінімалізму, яким потрібен не гарний інтерфейс, а могутній повнофункціональний клієнт, будуть у захваті.

МІНУСИ:

  1. Є речі, які Ткаббер не вміє, і якщо вони вам необхідні, то краще використовувати інший клієнт. Наприклад, у Ткаббера не реалізовані ні VoIP, ні відеоконференції.
  2. Хоч "тикль" і простий, володіти ним на рівні "читаю зі словником" не перешкодить і навіть рекомендується. Ткаббер налаштовується через файл конфігурації, або через пункт меню "Налаштування", а там, чесно кажучи, без навичок можна легко заблукати. Воно і зрозуміло — чим більше можливостей, тим більше розбігаються очі %) І це те, що лякає новачків. Хоча треба відзначити, що Ткаббер "з коробки" цілком собі працює без додаткових зусиль. Основна частина проблем з'являється, коли хочеться більшого — чим далі в ліс, тим гладші партизани ©.
  3. Додати фіч і функцій до Ткабберу, можливо, і не перешкодило б, але авторів існуюче положення справ задовольняє навіть більше, аніж на 100% — речі на зразок смайликів і аватар вони вважають навіть зайвими. І на питання з приводу марних, з їхнього погляду, функцій у них відповідь проста: "Потрібно? Напиши сам". І треба сказати, у чомусь вони і праві :)
  4. Якщо інтерфейс Ткаббера простий, то зовнішній вигляд взагалі примітивний ;) Стандартна колірна схема виндової версії занадто похмура і не дуже корисна для очей, а шрифти дрібнуваті. Про стандартну звукову схему давайте не згадувати — стартове "Hi everybody!" доводить до сказу. Програмі для світового тріумфу не вистачає саме продуманого інтерфейсу і того, що називається "look & feel". Але як і у випадку з попереднім пунктом, авторів проблеми світового панування хвилюють мало.

Роблячи висновок, можна сказати, що Ткаббер — найкращий IM-клієнт, якщо вас не лякає страшний зовнішній вигляд і необхідність іноді ритися в конфігах і в коді, а єдине, що цікавить — це багаті можливості. Якщо ж ви вважаєте, що програма насамперед повинна бути гарною, то ставте що-небудь інше. А не боїтеся роботи — спробуйте зробити його більш зручним і файним ви самі! Усі вам тільки спасибі скажуть. Зрештою, автори теж працюють над програмою за спасибі.


На прощання спробуємо додати бочку меду в ложку дьогтю, перелічивши лише "дуже деякі" з доступних функцій Ткаббера, знайти повний список яких можна на сторінці офіціальної документації.

Якщо ви читали цю оду, прикидаючи, ставити Ткаббер чи ні, і тепер нарешті зважилися спробувати, то от вам відразу посилання на сторінку, де можна завантажити Ткаббер і на наступну корисну статтю про швидкий старт. (Попереджаємо: Ткаббер доступний у декількох різних дистрибутивах; якщо ви хочете довідатися про ці дистрибутиви, що від них очікувати і який вибрати, прочитайте спочатку цю статтю.