Підручник

Противага побажань та технічної змоги
Login

Противага побажань та технічної змоги

Коротко

"Класичний" електронний підручник - текст зі статичними зображеннями та у форматі .pdf - це те що зазвичай асоціюється з висловом "електронний підручник" і працює майже усюди.
Наявність відео та вікторини зламують це уявлення та накладають вимоги до пристрою та програмного забезпечення користувача та до розуміння користувача що це не "звичайний" а "просунутий" підручник, що не працюватиме на тих пристроях та у тому програмному забезпеченні, у яких він звик працювати з підручниками.

Висновок:

Орієнтуємось на електронний підручник що відкривається браузером а не переглядачем книг - не стандарт для книг, але браузер поширеніший, функціонально багатший та більш знайомий як користувачам так і розробникам

містить:

не містить:

Детальніше

Вікторини/тести для самоперевірки

Тобто користувачу представлені питання та спосіб вводу відповідей. Віповівши, користувач тисне кнопку "переглянути результат" і бачить результат. Наявність цієї функціональності перетворює книгу з пасивної на активну - технічно складніше, гірша сумісність з пристроями.

Таблиця складностей

таблиця складностей

Відео та ваговитість файлу

підручник з текстом та статичними зображеннями може мати "вагу" від декількох мегабайт до декількох десятків мегабайт що є цілком посильним розміром.
підручник з відео може "важити" сотні мегабайт, гігабайти, та десятки гігабайт залежно від кількості та якості відео. Такий підручник не усюди в інтернеті можна розмістити - багато сервісів мають ліміти на розмір. Для завантаження такого підручника потрібно витратити багато інтернет трафіка та часу. Не на кожному пристрої такий підручник вміститься

Анімації перегортування сторінок тощо

  1. значно підвищують складність виконання
  2. значно звужують сумісність з пристроями - частина пристроїв не зможе відкрити підручник взагалі
  3. навіть правильно та ретельно виконані анімації не працюватимуть на левовій частині пристроїв - підручник відкриватиметься та сторінки гортатимуться але без анімацій
  4. для правильного відображення анімацій потрібен досить потужний пристрій. на менш потужних буде рвана анімація
  5. анімація відволікає та затримує користувача
  6. якщо дуже захочеться, анімації можна буде додати потім у вже готовий неанімований підручник

Вирок: без анімацій, принаймні на перших порах

надсиланя відповідей викладачу

  1. Можна спробувати додати надсилання поштового листа, але надсилання працюватиме не на 100% надійно адже губляться по дорозі
  2. Для наближення до 100% потрібно забезпечити двосторонню взаємодію - користувач надсилає - хтось приймає та надсилає користувачу сигнал "прийнято" - користувач бачить що його роботу прийнято. Це технічно потребує сервер що працює 24/7, що викликає додаткові складності та витрати, та навіть за його наявності не можна поручитися що буде із сервером через рік або п'ять або десять. Сервер не обов'язково свій власний, можна сторонній, або телеграм-бот, або щось інше, але так само: технічна складність, невизначеність на майбутнє.
  3. Технічно складніший компромісний варіант - з бланками, куди користувач впечатуватиме відповіді прямо у підручнику, а потім копіюватиме та надсилатиме - звільняє від необхідності редактора у користувача, але суттєво підвищує складність та ламкість самого підручника.

Принципи

  1. Електронний підручник - це технічне творіння. Будь яке технічне творіння тим ліпше чим воно простіше. Простота навіть не стільки вирішує проблему "чи спроможні ми втілити цю лялю", скільки "чи працюватиме воно на пристрої про який ми не подумали" та "чи працюватиме воно через 10 років коли цифровий світ зміниться, а нам буде не до переробляння"
  2. Вау-враження мають найнижчий пріорітет. Ліпше лодка що плаває ніж яхта що тоне.

План (розпливчастий)

  1. Починаємо зі спартанського вигляду
  2. Встановлюємо "скелет" підручника - яка структури глав і тем, розташування змісту, словника термінів, тощо
  3. Наповнюємо статичним контентом - текст, зображення, відео
  4. Наповнюємо динамічним контентом - вікторини/тести
  5. Поступово додаємо візуальне оформлення
  6. Тестуємо на кожному етапі

Меми